آبکاری :

مجموعه فرآیند هایی که تحت آن سطح قطعات فلزی با لایه ایی از فلز دیگر جهت دستیابی به سطوح مناسب پوشش داده می شود را آبکاری می گویند .

فرآیند آبکاری معمولا جهت افزایش ارزش فلزات پایه ، افزایش طول عمر قطعه و مقاومت در برابر سایش و خوردگی انجام می شود .

.فلزی که قرار است آبکاری شود باید کاملا تمیز و عاری از زنگ زدگی باشد تا پوشش مورد نظر به خوبی به آن بچسبد . و در نهایت یا به روش حرارتی و غوطه ور سازی و یا به روش سرد و با جریان برق آبکاری شوند .

ساعت ها و محصولاتی که ابکاری میشوند سطح آنها براق بوده

رنگ پودری کوره ای :

رنگ پودری متشکل از ذرات ریز و خشک رزین به همراه رنگدانه ی انتخابی می باشد . در این فرآیند ابتدا پودر رزین را باردار کرده و به سطح فلز مورد نظر پاشش می کنند، پس از تماس ، پودر با فلز پیوند مغناطیسی برقرار می کند . سپس طی مدت زمانی تعیین شده در کوره هایی با دمای مشخص تحت فرآیند حرارت دهی قرار می گیرند و پس از سرد شدن ، رنگ پودری به صورت عایقی مقاوم در می آید . مدت زمان حرارت دهی و دمای پخت تابع دستورالعمل کارخانه ی سازنده و معمولا زمان پخت از10 تا 18 دقیقه و دمای پخت از 185 تا 230 درجه متغیر است.

ابتدا فرآیند شستشو به منظور رفع آلودگی ، چربی زدایی و… صورت می گیرد . سپس متناسب با نوع قطعه و محل استفاده ی آنعملیات رنگ کاری انجام می شود . پس از رنگ کردن قطعه ، جهت تسریع در خشک شدن آن ، فرآیند حرارت دهی اعمال می شود و در نهایت قطعه ی رنگ شده سرد و آماده ی بسته بندی می شود .

محصولات ساعت که پوشش آنها رنگ است مات هستنند.

مزایای رنگ :

  • ایجاد پوشش رنگی مقاوم ، با کیفیت و یکنواخت روی سطح فلز
  • قابلیت استفاده بر روی طیف وسیعی از فلزات در ضخامت های مختلف
  • زمان کوتاه تر آماده سازی رنگ و درنهایت قطعه
  • عدم ایجاد مواد آلاینده و گازهای سمی
  • تنوع بسیار بالا در رنگ و گستردگی دامنه ی انتخاب